Općina Cestica sudjeluje u projektu BEYOND financiranom sredstvima Europske unije.
Tema ovog projekta vrijednog 148.015,00 eura je djelovanje ruralnih zajednica tijekom COVID-19 pandemije, kao i dijeljenje pozitivnih praksi koje su omogućile sigurnost građana i funkcioniranje lokalnih zajednica tijekom i nakon pandemije. U projektu BEYOND sudjeluje sedam partnera iz pet zemalja članica Europske unije.
Uz Cesticu, to su: Ormož i Ajdovščina (Zavod Sopotniki) iz Slovenije, Cavriago i Usseaux iz Italije, Heinigen iz Njemačke te grad Šaš iz Mađarske. Projekt je stoga podijeljen na sedam događaja te je na svakom od njih jedan od partnera domaćin projekta. Svaki je događaj drugačiji jer se raspravlja o specifičnim temama koje se odnose na iskustva i prakse domaćina tijekom pandemije. Na temelju tih iskustava i praksi, svaki partner u projektu stječe nova znanja koja može implementirati u vlastite postupke tijekom kriznih situacija kako bi se građani što bolje zaštitili. Projekt sufinancira Europska unija u okviru programa Građani, jednakost, vrijednosti i prava (CERV program).
Šesta manifestacija projekta BEYOND (Rural Communities pushing BEYOND COVID-19) održana je od 18. do 20. rujna 2024. godine u općini Sásd, Mađarska. Aktivnosti su organizirane kako bi se postigli sljedeći ciljevi:
- Podići svijest među građanima o tome kako ruralne zajednice mogu promicati mentalnu dobrobit i društvenu uključenost kroz akcije temeljene na volonterstvu koje vode OCD;
- Povećati kapacitet građana da budu aktivni u akcijama koje se bave pitanjima mentalnog zdravlja u ruralnim zajednicama tijekom kriznih razdoblja (npr. pandemija COVID-19).
Prvog dana manifestacije (srijeda, 18. rujna 2024.) Općina Sásd s OCD "Sásd és Térsége Nonprofit Kft." organizirao je uvodnu konferenciju za projekt i grupne rasprave o mentalnom zdravlju u ruralnim područjima u društvenom centru Sásd. Konferencija je započela prezentacijom Općine Sásd koju je održao dogradonačelnik g. Gábor Pintér. Nakon toga, predstavnici po partnerima ukratko su opisali svoje zajednice i utjecaj koji je pandemija COVID-19 imala na mentalno stanje građana u zajednici. Kao sredstvo za nadogradnju početne rasprave i inputa, korištena je interaktivna anketa putem mentometra (u skladu s prethodnim Sásdovim ERASMUS projektima koji su se fokusirali na emocionalno učenje) kako bi se potaknuli sudionici i raspravila određena pitanja povezana s učincima pandemije. Sudionici su govorili o tome tko je po njihovom mišljenju bio najviše pogođen tijekom pandemije, koje radnje smatraju najučinkovitijima i što se promijenilo u zajednicama u razdoblju nakon pandemije. Na kraju dana organizirana je večera koja je sudionicima omogućila daljnju interakciju i razvijanje novih prijateljstava i značajnih odnosa.
Drugog dana manifestacije (četvrtak, 19. rujna 2024.), aktivnosti su uključivale posjete lokacijama i prezentacije povezane s najboljim praksama Sásda u promicanju socijalne uključenosti i mentalnog zdravlja u zajednici. Dan je započeo posjetom lokalnoj poljoprivrednoj tržnici (Piac Korzó), koju redovito održavaju i poboljšavaju timovi volontera u zajednici. Naglašeno je da je tržnica epicentar društvenih aktivnosti u gradu te da volonteri igraju ulogu u održavanju i poboljšanju lokacije (putem volonterskih timova koji pomažu u čišćenju obližnjih spomenika, organiziraju tamošnja događanja itd.), stranica doprinosi solidarnosti, socijalnoj uključenosti i osjećaju pripadnosti zajednici
Nakon toga je uslijedio posjet dnevnoj školi i vrtiću (Sásdi ÁMK Bölcsődéje és Óvodája), kao i društvenom centru Sásd (Sásdi ÁMK Művelődési Központja). Putem prezentacije aktivnosti škole i društvenog centra te razgovora s administratorima i osobljem, sudionici su mogli razumjeti kako je potrebno prilagoditi aktivnosti stvarnosti pandemije i kako obrazovanje i sport igraju ključnu ulogu u izgradnji duha zajednice u teškim razdobljima.
Poslijepodnevna sesija uključivala je prezentacije s detaljima o tome kako su se građani u Sásdu (i diljem Mađarske) uspjeli nositi s pandemijom i ostati otporni. Prva prezentacija 'Psihološki učinci COVID-19 tijekom i nakon pandemije' koju je održala psihologinja Lívia Gellért opisala je kako je pandemija utjecala na psihu zajednice i stavove građana (uključujući one najranjivije – starije osobe, osobe s invaliditetom, mlade osobe, obitelji s niskim primanjima itd.) prema volontiranju i pridržavanju zdravstvenih smjernica. Napomenula je da su građani, kako je pandemija odmicala, sve manje vjerovali vlastima i manje bili voljni pridržavati se smjernica. To proizlazi iz činjenice da su se smjernice kontinuirano mijenjale i mijenjale, zbunjujući građane tijekom razdoblja pandemije. Zaključeno je da je pandemija najvećim dijelom narušila dobrobit zajednice te da je zauzvrat zajednice učinila manje kooperativnima i više sukobljenima. Kako bi nadogradili ovu priču i pokazali kako Sásd dopire do građana, Angéla Hajós iz Centra za skrb obitelji i djece Sásd i u ime Udruge 'Lokalci za grad' dogradonačelnik Gábor Pintér predstavili su kako Udruga i općina organizirali lokalne volonterske timove kako bi pomogli poboljšati zajednicu. Opisano je kako timovi redovito rade zajedno na sadnji vrtova u lokalnim parkovima; čistiti klupe, spomenike i druga gradska mjesta; organizirala lokalna događanja poput Adventskog sajma itd. Angažiranjem mještana u zajednici na ovaj način poboljšan je osjećaj pripadnosti zajednici, građani su se osjećali cijenjenima i Sásd je uspio ostati otporan tijekom razdoblja pandemije. Kroz rasprave tijekom ovog dijela događaja, sudionici su naučili kako bi mogli riješiti slične probleme u svojim zajednicama.
Trećeg dana manifestacije (petak, 20. rujna 2024.), aktivnosti su bile podijeljene u dva dijela: 1) Obilazak mlinova na jezeru Orfű: Ovo je učinjeno kako bi se pokazao primjer kako građani iz različitih sredina volontiraju s udrugama kako bi čuvati kulturnu baštinu. Prilikom prikaza funkcioniranja mlina naglašeno je da je jedini razlog zašto je mjesto ostalo očuvano rad Zaklade (volonterske) koja brižno održava mlin i promovira ga građanima i posjetiteljima. Učeći o tome kako timski rad, volontiranje i solidarnost funkcioniraju u praksi, sudionici mogu primijeniti ovaj primjer na vlastite aktivnosti; 2) Projektni sastanak: glavni predstavnici partnera raspravljali su o tome kako bi se trebao planirati sljedeći/završni događaj i konačnim ishodima ovog događaja u Sásdu.
Ovakvim pristupom organizaciji i provedbi događaja sudionici su naučili:
- Kako udruge i lokalne vlasti mogu surađivati, promicati mentalnu dobrobit i društvenu uključenost kroz akcije temeljene na volonterstvu;
- Kako riješiti probleme mentalnog zdravlja u ruralnim zajednicama tijekom kriznih razdoblja (npr. pandemija COVID-19) u različitim okruženjima (obrazovanje, zdravstvena skrb, promicanje kulturne baštine, itd.)
- Kako europske vrijednosti doprinose dobrobiti zajednice i socijalnoj uključenosti.
Organizacije domaćini manifestacije također su istaknule važnost europskih vrijednosti kao što su solidarnost, suradnja i demokracija. Sudionici s različitim iskustvima iz Sásda okupili su se pod ovim zajedničkim vrijednostima, jačajući osjećaj europskog identiteta i zajednice. To je zauzvrat dovelo do boljeg blagostanja građana i socijalne uključenosti.
Disclaimer: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the EACEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them./
Odricanje od odgovornosti: Projekt sufinancira Europska unija. Međutim, izraženi stavovi i mišljenja su samo stavovi i mišljenja autora i ne moraju odražavati stavove Europske unije ili EACEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.
.