Hrvatske vode, Vodnogospodarski odjel za Muru i gornju Dravu, u ulozi vodećeg partnera i nositelja zahvata, provode EU projekt naziva „Drava Life Integrated River Management".
Projekt ima za cilj primjerima restauracije duž hrvatskog toka rijeke Drave potaknuti prakse nekonvencionalne, inovativne, suvremene i održive prakse integriranog upravljanja nizinskim rijekama u Hrvatskoj i regiji.
Cilj projekta je postići poboljšanje ekološkog i morfološkog stanja rijeke Drave u Hrvatskoj na ukupno osam lokacija u pet županija međusobnom međunarodnom i nacionalnom suradnjom svih dionika riječnog prostora.
U sklopu DRAVA LIFE projekta privedeni su kraju radovi na desnom rukavcu rijeke Drave, kod naselja Otok Virje. Cilj radova je povećati protočnost vode i dati rijeci prostora, obnoviti prirodna staništa i smanjiti rizik od poplava.
Radovi na rukavcu „Otok Virje" C.1. izvedeni su i u sklopu tih aktivnosti je restauriran rukavac duljine 1,35 km i djelomična razgradnja postojeće obaloutvrde na desnoobalnoj obali rijeke Drave od rkm 312+000 do 314+300. Konkretnije, rukavac Otok Virje (C.1)" se nalazi na području rijeke Drave uzvodno od akumulacijskog jezera HE Varaždin Ormoško jezero i cestovnog mosta Otok Virje - Ormož
Radovi su izvedeni u naselju Otok Virje, na području općine Cestica u Varaždinskoj županiji. Glavna svrha ovog zahvata je dovođenje vode u rukavac kod manjih protoka rijeke te poticanje morfološke i biološke dinamike u rukavcu i u glavnom koritu Drave, ostavljajući tako mogućnost stvaranja novih staništa za ptice na strmim obalama i sprudovima koji će se formirati između rukavca i glavnog korita.
Cilj radova je povećati protočnost vode i dati rijeci prostora, obnoviti prirodna staništa i smanjiti rizik od poplava.
Područje gdje su izvedeni radovi danas su obišli varaždinski župan Anđelko Stričak, predsjednik Općinskog vijeća Općine Cestica Darko Majhen, načelnik Općine Cestica Mirko Korotaj i direktor Hrvatskih voda - VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo.
- U posljednje tri godine Hrvatske vode dosta su uložile na području Općine Cestica, na bujične potoke koji su sređeni, Zajezda i Pušalitva. Na taj način suzbili smo da više ne bude poplava kada će biti jake kiše. Posebno mi je drago ulaganje uz rijeku Dravu, našu Amazonu, gdje smo posebno ponosni na čistoću rijeke, koju dobro održavamo na ovom području, a Hrvatske vode su nam uvijek suport u bitnim investicijama, koje su potrebne da bi se sačuvala obala rijeke Drave. Tako je prije tri godine uređena staza kod ribičkog doma u Lovrečanu, koja se koristi prilikom ribolova i šetnje. Ovaj dio posebno je bitan jer će naši mještani Virje Otoka biti zaštićeni, s obzirom na to da više neće dolazi do poplava koje su bila dosta česte na ovom području - naglasio je načelnik Općine Cestica Mirko Korotaj.
Podsjetio je da je najveća poplava na tom području zabilježena 2012. godine.
- Tada je bilo poplavljeno više od 100 kuća, a štete su bile ogromne. Poslije je bila još jedna poplava 2016. godine, međutim, zahvaljujući regulaciji koje radi Hrvatske vode, svim radovima koji se tu izvode, naši mještani sigurno žive. Hvala Hrvatskih vodama koji su prijavili ovaj projekt, koji su vodili računa o projektu koji je vrlo kvalitetno izveden, i naši ljudi koji vole biti uz rijeku Dravu moći će koristiti ovaj prostor - zaključio je načelnik Korotaj.
- Drava Life projekt provodi se ukupno osam lokacija na slivu rijeke Drave. Ukupno na području VGO-a Varaždin je bilo predviđeno šest lokacija. Od toga smo do sada realizirali četiri. Ovo je jedna od onih uzvodno C1. Želimo istaknuti da smo u tijeku trećega mjeseca pokrenuli radove na prokopu inicijalnog kanala na rijeci Dravi od ulaska kanala u staro korito rijeke u dužini od 2,65 kilometara. Ovaj projekt je završen, što se tiče samoga projekta C1. Ukupna vrijednost radova je 600 tisuća eura, od čega je 200 tisuća eura iz projekta Drava Life, a 400 tisuća eura je iz programa Hrvatskih voda. Kanal je dugačak 1,35 kilometara. U sklopu projekta iskopano je 45.000 m3 materijala, razgrađeno je 1500 m3 lomljenog kamena sa postojeće obaloutvrde koji je ugrađen u pokose na ulazu rijeke Drave u rukavac, s ciljem zaštite kanala. Cilj ovog projekta Life je integrirano upravljanje na cijelom slivu rijeke Drave gdje smo uključili sve zainteresirane, prije svega Javnu ustanovu za zaštitu prirode Varaždinske županije, isto tako Udrugu za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek iz Osijeka, kao i naše partnere iz Austrije WWF. Oni su nas pratili i prate i dalje na svih ovih šest projekata na području našega sliva, kao i na ova dva preostala - rekao je uvodno direktor Hrvatskih voda - VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo
- Ovo što je načelnik Korotaj istaknuo, proteklih smo godina ulagali značajna sredstva i u obnovu svih onih karakterističnih ili nekakvih lokacija koje su u znatnoj mjeri prijetili za vrijeme visokih, odnosno velikih oborina i padalina. Na području Varaždinske županije sanirali smo preko 55 lokacija koje su bile detektirane iz vremena svibnja 2023. godine, zahvaljujući partnerskom odnosu sa županijom, prije svega sa županom Stričakom, gdje su nam dodijeljena sredstva u iznosu preko milijun eura, kako bi iste sanirali. Možemo zahvaliti i jednom dobrom odnosu s načelnikom Općine Cestica, kao i s našim partnerima. S obzirom na to da se nalazimo na liniji granice sa Slovenijom, treba reći da smo isto tako sa županima sa slovenske strane imali itekako visoku razinu razumijevanja kako bi ovaj projekt priveli kraju - zaključio je Rezo.
- Na području Varaždinske županije protječe pet rijeka, a rijeka Drava je najznačajnija i u više je navrata zaštićena. Između ostalog, popularno ju nazivamo europska Amazona. Upravo već taj naziv najbolje govori o njezinom značaju, a isto tako i o ljepoti. Kada dođete ovdje, pogledate ovu prekrasnu plavu vodu, a okolo sve zeleno, zaista nema toga tko ne ostane očaran ovom ljepotom. Upravo zbog toga je dobro da Hrvatske vode ulažu u očuvanje same Drave, a isto tako i u bioraznolikost, odnosno staništa koja se ovdje nalaze jer na taj način štitimo prirodu. Najbitnije je naglasiti da Hrvatske vode nikad toliko nisu bile prisutne na našem području kao sada. Financiraju izgradnju aglomeracija, potom financiraju i grade nasipe i retencije, zatim sufinanciraju izgradnju daljnjih vodovodnih mreža. Kao što smo imali prilike čuti i od načelnika i od direktora Hrvatskih voda, tijekom prošle godine bilo je cijeli niz aktivnosti vezanih uz čišćenje kanala, obnovu mostova, a sve da se opet ne dogode neke veće, obilnije kiše i da nas ne zadese poplave. Od strane Hrvatske voda imamo zaista cijeli niz investicija, ono što vjerujem da nas sve raduje veseli su upravo ovakve aktivnosti ili investicije koje, između ostalog, imaju za cilj zaštitu okoliša - rekao je župan Anđelko Stričak.
Rukavac Drave u sadašnjem stanju sa svoje uzvodne strane nije spojen s rijekom, već voda u njega povremeno ulazi s nizvodne strane. Područje obuhvata je uglavnom obraslo visokom vegetacijom, sa širim potezima šumskih površina uz sam tok rijeke Drave.
Rukavac je projektiran na 95%-tno trajanje vodostaja Drave, a protočnost će ovisiti o operativnom radu HE Formin u Sloveniji | HE Varaždin u Hrvatskoj.
Nagibi pokosa rukavca iznose 1:2 | 1:4, širina dna novoizvedenog korita je do 11 m. S obnovom rukavca će se smanjiti pritisak matice Drave na lijevu obalu kod Ormoža, a i povećat će se protočni kapacitet kod pojave poplava i podignuti razine podzemnih voda u poplavnim šumama.