Povodom obilježavanja Dana branitelja Varaždinske županije u knjižnici Osnovne škole Cestica, u ponedjeljak, 23. rujna 2024. godine, otkriveno je spomen obilježje poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima, bivšim učenicima Osnovne škole Cestica, stradalim u obrani Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.
Otkrivanje spomen obilježja održano je u holu škole, s početkom u 11,30 sati, a samom programu, uz članove obitelji poginulih hrvatskih branitelja, predstavnika braniteljskih udruga, i načelnika Mirka Korotaja, prisustvovalo je i preko dvjesto djece učenika viših razreda. Na početku programa zbor OŠ Cestica, pod ravnanjem prof. Lucije Kolar izveo je hrvatsku himnu "Lijepa naša domovino", a potom se na poziv ravnateljice Nevenke Turščak, minutom šutnje odala počast poginulim i nestalim učenicima OŠ Cestica i svim hrvatskim braniteljima stradalim u obrani Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.
U dirljivom i nadahnutom obraćanju ravnateljica je rekla da su poginuli i nestali hrvatski branitelji, bivši učenici OŠ Cestica, bili tek nešto stariji od sadašnjih učenika osmih razreda, te pozvala učenike da se s ponosom sjećaju na njih.
U nastavku programa rečeno je da je iz Policijske uprave Varaždinske, s područja današnje Međimurske i Varaždinske županije u obrani Vukovara i Borova Naselja, od 19. rujna do 20. studenog 1991. poginuo i nestao 31 branitelj.
U obrani Republike Hrvatske u Domovinskom radu s područja Općine Cestica nestali su i stradali Janko Kukec iz Gornjeg Vratna rođen je 26. svibnja 1969. godine u Ptuju. Bio je gardist 5. pješački bataljun. Poginuo je zapadnoslavonskom bojištu u Gornjim Rajićima 2. listopada 1991. godine. Pokopan je na groblju u Čestici. Mirko Lazar iz župe Sveta Barbara Natkrižovljan, rođen je 8. prosinca 1970. u Varaždinu. Kao pripadnik 104. brigade Hrvatske vojske poginuo je zapadnoslavonskom bojištu kod Pakraca 27. prosinca 1991. godine. Pokopan je na groblju u Natkrižovljanu. Damir Bednjanić iz Babinca, rođen je 9. kolovoza 1974. Bio je pripadnik specijalne jedinice „Rode“, bio je na brojnim ratnicima, sudjelovao u obrani Borova Sela i Vukovara, prošao oslobodilačke akcije Bljesak i Oluju, a poginuo je 20. studenog 1995. godine od eksplozije rudnika na vojnoj vježbi kod Drave u Varaždinu i Marijan Vučak iz Babinca, rođen 21. prosinca 1963. godine. Bio je policijski inspektor, sudjelovao je u obrani Vukovara, a posljednji se put javio roditeljima 27. listopada 1991. godine.
Nakon završenog programa u holu OŠ Cestica uputilo se u školsku knjižnicu i čitaonicu. Zahvalu školi na postavljanju spomen obilježja, bivšim učenicima škole, poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima stradalim u obrani Republike Hrvatske u Domovinskom ratu uputio je načelnik Mirko Korotaj, pozdravio sve prisutne te istaknuo da Općina Cestica, u suradnji s udrugama radi na očuvanju uspomene na poginule hrvatske branitelja iz Općine Cestica.
U prisutnosti načelnika i obitelji stradalih učenika potom su spomen obilježje otkrili ravnateljica Nevenka Turščak i hrvatski branitelji Vladimir Leskovar i Boris Veselnik.
Sam program povodom otkrivanja spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima, bivšim učenicima Osnovne škole Cestica osmislile su se i realizirale; u glazbenom dijelu, učiteljica Lucija Kolar, a ostali dio pripremila je Matea Kovačić. Učenica 8.a razreda Sara Ščuric pročitala je pjesmu Pismo poginulog ratnika, u nastavku učenice istog razreda, Ivona Liber, Franciska Furjan, Eva Kišić, Katarina Rodeš, Lara Obadić i Melani Šincek podsjetile su nas na poginule braniteljske stradale, u obrani Republike Hrvatske, bivše učenike OŠ Cestica.